6. 4. 2024

Pozvánka na 14. MS vo vykladacom scrabble
1. kolo 2. kolo 3. kolo

REPORT

Prvú aprílovú sobotu žilo Slovensko druhým kolom prezidentských volieb a scrabblisti žili štrnástymi majstrovstvami Slovenska vo vykladacom scrabble. Do Liptovského Hrádku dorazilo štvrť stovky hráčov, premiéru na takomto unikátnom podujatí si odkrútili Alex Bizoň a Vlado Križáni.

V prvom ťahu prvého kola našlo všetkých 25 hráčov SŔN za 24 bodov. Všetci hráči boli rovnako úspešní aj v 20.ťahu, keď našli OPÝTA alebo DOPITÝ za 20 bodov a v poslednom ťahu, keď položili 6-bodové ŠI. Najhodnotnejším ťahom kola i turnaja bolo bingo TĹKOVOM za 105 bodov, čo našlo 16 hráčov, ostatní si mohli otĺkať hlavu. Druhé bingo so žolíkom PAJE(D)ILI za 83 bodov našli 2 hráči (Gajdoš a Brngálová), ďalších 16 hráčov našlo o 11 bodov menej hodnotné NE(T)AJILI, NEJA(V)ILI alebo NEJA(Š)ILI, ostatní sa mohli pajediť. Druhý žolík bol vyložený v slove OM(E)N (osudové znamenie) za 45 bodov, čo takisto našli 2 hráči (Barák a Plesníková). Najmenej hľadaným a zároveň najlepším sólovým ťahom celého turnaja bolo CAFÉ (kaviareň) za 81 bodov, ktoré našla Dáša Jančurová. Druhý sólový ťah tohto kola zaznamenala Marta Brngálová, ktorá položila NAOBED za 33 bodov. Ďalšie najmenej hľadané slová boli PEVNEL (27 bodov, 3x – Zahradníková, Pastucha, Bizoň), ÁRIÍ alebo PERO (21 bodov, 4x – Makovník, Jančurová, Gajdoš, Vernarský) a IZME (izmus – akýkoľvek umelecký, filozofický či náboženský smer) (29 bodov, 4x – Zahradníková, Makovník, Pinter, Barák). Z vyložených slov ešte uvediem HUK (hukot alebo píšťala na gajdách), NEGUJ (negovať – popierať) a VYLEPTÁ. Z ostatných bodujúcich slov vyberám CVRČAL, VYPLETÁ, ROTUJÚ, IMELA, NIEB, SEXUJ, ŽALOBA, DOMINOM, MEŠITA, NAĎALEJ. Z neplatných slov to boli RAFT (4x), FIXOVÉ (2x), FIXOVAČ, EXUJ, PLÁT, TRÚDU, DOMIES, PÝRA. V prvom kole boli v 27-ich ťahoch vyložené všetky písmená.

Prvé kolo vyhrala Evka Zahradníková s vyše 94% úspešnosťou o 8 bodov pred Jožkom Gajdošom, ďalšie 2 body zaostal tretí Marcel Makovník a 4 body za ním Patrik Pinter. Prvé kolo nevyšlo Jarovi Vernarskému, ktorý skončil štrnásty. Prvá štvorica sa dostala cez 90% úspešnosť, najviac maxím (21) mali Evka, Marcel a Patrik.

Po prvom kole si hráči mohli dať kávu, aj keď nie v café a na obed si museli počkať až naobed po druhom kole.

Aj prvý ťah druhého kola priniesol nahľadanejšie slovo – FA za 18 bodov našli až na jednu výnimku všetci hráči. Hľadanie druhého najčastejšie nájdeného ťahu so žolíkom (V)ŔŠ za 30 bodov, úspešne zavŕšilo 23 hráčov. Naopak druhý žolík priniesol najmenej hľadané slovo a jediný sólový ťah v tomto kole - NÓTO(U) za 44 bodov, ktorú našiel Jožko Gajdoš. Jediné bingo tohto kola PLETIVO za 66 bodov posplietalo 16 hráčov, najviac bodov (74) sa však prideľovalo za iné 2 ťahy – DELIČ (rozdeľujúci mechanizmus, alebo elektrický menič, nájdený 12x) a LIEŇOM (lieň – ryba, 4x). 4x boli tiež nájdené slová DŽÍPE (džíp - terénne vozidlo), EX a TUHÉ. Z vyložených slov ešte uvediem FASÁD, DOJOK (dojka – dojčiaca žena alebo dojnica), MICA (mačka), ZVITOK a RUBĽA, z nevyložených bodujúcich MEGA, MAČETE, VĎAKE, JASENE, MATRICE, ZATO, BRBT (prerieknutie), LEPIČ, ÚROVNE, KĹZAVOU. Medzi neplatnými slovami sa vyskytli LEČI (4x, správne o leče), VĎAK (3x), GAMETE (správne gaméte), SPÍŽE, DOKOJ, MIRTA (správne myrta), SPÄLI, SOFA, TEX, POTLIEVA, ZOTĹKA, DOMOK, SŔŠ a 6 hráčov sa napojilo na neplatné POVINÚŤ. Druhé kolo skončilo po 25.ťahu, keď v zásobníku zostalo len nepoložiteľné Ĺ.

Druhé kolo vyhral Patrik Pinter s vyše 97% úspešnosťou o 26 bodov pred Jarom Vernarským, o ďalší bod bola tretia Dáša Jančurová. Nad 90% sa dostali aj Makovník, Zahradníková a Pastucha. Najviac maxím (19) mala Evka.

Po dvoch kolách viedol Patrik o 1 bod pred Evkou, tá o 5 bodov pred Marcelom, 2 body za ním Jožko, o ďalší bod piata Dáša a v hre o medaily boli ešte šiesty Ivan P., siedmy Jaro a teoreticky aj ôsmy Miro Š. Po druhom kole sme sa naobed prešli do neďalekej reštaurácie na chutný obed, niektorí si dali neskafé a niektorí stihli aj odvoliť.

V treťom kole boli hráči na úvod postavení pred dilemu – najlepší ťah BOXOVÉ za 62 bodov poznalo alebo risklo 11 hráčov, ostatní 16 zahrali na istotu BOXOV za 42 bodov. Druhý ťah MĹKVO už našlo 23 hráčov, čo bolo spolu s FÍ najčastejšie hľadaným slovom. Tretí ťah priniesol čisté bingo CEPISKOM (veľký cep alebo rukoväť cepa) alebo PISKOCEM za 78 bodov (nájdené 8x) a jeden hráč položil CEPISKO za 71 bodov, zvyšní boli cepiskom omráčení. A v piatom ťahu prišlo ďalšie bingo NESTŔPAŤ za 98 bodov, čo našlo až 21 hráčov, ostatní zostali stŕpnutí. V nasledujúcom ťahu prišiel žolík a jediný sólový ťah tohto kola – Milan Macek položil Ú(P)ONY za 40 bodov. Ďalší žolík bol položený v slovách O(N)Ô + (N)O + ÔS za 51 bodov čo našlo 16 hráčov. Ďalšie najmenej hľadané slovo bolo ŠEDIAM za 32 bodov (3x – Vernarský, Zahradníková, Modránszky). Zo zaujímavých položených slov vyberám MĹKVOSŤ, TERÁS, KŔDEĽ a DŇOVÍ a z nevyložených bodujúcich ÚSADY (úsad - bolesť v krížoch), RADARU, IHLAN, EPICKOM, REPÁR (pestovateľ repy), ERRÁTE (erráta - súpis chýb), KOSEC, DECA (deco - dieťa), DRAPU (drap - tkanina). Z neplatných slov najviac podryli sebavedomie RÝPAČE alebo RÝPAČU (9x), HRANILA (2x), ďalšie neplatné slová boli VÝZE, ĎAUČ, ÚRONY, RÝPAJ, NAČ či preklep OCÍTNÚ. Tretie kolo skončilo po 27.ťahu, keď zostalo nepoložených 6 písmen.

Tretie kolo vyhral Jaro Vernarský s vyše 98% úspešnosťou a 54-bodovým náskokom pred Mirom Štrbom, s tesnými odstupmi na ďalších miestach boli Ivka Plesníková, Evka Zahradníková, Peťo Barák, Jožko Gajdoš, Patrik Pinter a aj Marcel Makovník ešte prekonal 90% úspešnosť. Najviac maxím (23) mali Jaro a Evka.

V celkovom poradí predbehla Evka Zahradníková Patrika a získala už svoj siedmy majstrovský titul a jubilejnú desiatu medailu z vykladacích majstrovstiev. Evka mala v každom kole najviac maxím a celkovo ich bolo 63. Druhý Patrik Pinter zaostal o 2 body a mal najvyššiu percentuálnu úspešnosť. Pre Paťa je to z vykladacích majstrovstiev jeho piata medaila, z toho štvrté striebro. Na tretiu priečku sa po skvelom treťom kole dostal Jaro Vernarský. Pre Jara je to deviata medaila z vykladacích majstrovstiev. Štvrtý Marcel Makovník a piaty Jožko Gajdoš sa dostali takisto nad 90% úspešnosť, v prvej desiatke ešte boli Miro Štrba, Ivka Plesníková, Ivan Pastucha, Peťo Barák a Dáša Jančurová.

Diplom pre najlepšieho nováčika si odniesol Alex Bizoň a tipovaciu súťaž vyhrala Zdenka Žákovičová, ktorá tipovala mená všetkých medailistov hoci v trochu inom poradí.

Z turnaja si každý okrem zážitkov odniesol aj prezent v podobe nástenných hodín a víťazi dostali od sponzora nové inovované súpravy scrabble. Poďakovanie v mene všetkých scrabblistov patrí Evke za organizáciu turnaja, ako vždy perfektne zvládnutú, Ďakujeme mestu Liptovský Hrádok a jeho primátorovi Branislavovi Trégerovi za poskytnutú finančnú podporu, Strednej Odbornej Škole Elektrotechnickej za poskytnuté priestory a techniku a jeho riaditeľovi Martinovi Gabauerovi aj za technický servis, autorovi softvéru Jarovi Janikovičovi, ktorý sa opäť zhostil funkcie hlavného rozhodcu a všetkým hráčom za príjemnú atmosféru a korektný priebeh majstrovstiev.

Už teraz sa tešíme na jubilejné pätnáste vykladacie majstrovstvá, a dovtedy sa budeme stretávať na turnajoch klasických .