ZLATÉ MORAVCE

25. augusta 2018

ponuka:

 

 Štrnásty a zároveň predposledný kvalifikačný turnaj tejto sezóny sa konal 25.8.2018 v Zlatých Moravciach. Tentoraz nie v Penzióne pod kalváriou, ale v reštaurácii Rio na Sládkovičovej ulici. Čerstvý vzduch nám našťastie nechýbal, keďže hneď vedľa hracej miestnosti bola k dispozícii priestranná terasa, na ktorej väčšina prítomných trávila čas čakania na ďalšiu partiu. Na turnaji sa zúčastnilo 35 hráčov, na poslednú chvíľu som zlanáril Miša Ivana, aby nás bolo do páru, ale nečakane neprišiel Miro Vaňo.

Tematické slová pôvodne ani nemali byť, keďže vrcholí kvalifikácia a každý bodík je dobrý. Renka Janovská však venovala do cenového fondu peknú tašku, tak bolo tematickým slovom slovo KONÍ odvodené od prezývky, ktorou Zlatomoravčania nazývajú dané reštauračné zariadenie. Ak by ste sa v meste pýtali na reštauráciu Rio, zrejme by mnohí ani nevedeli, kde sa nachádza, ale ak by ste sa pýtali na Konibar, vedeli by všetci. Na rozdiel od r. 2016, keď ceny pre tematické slová vydržali až do záverečného vyhodnotenia, bola tentoraz odozva priam blesková, už po pár minútach položila tematické slovo Zuzana Furíková v partii s Erikou Tomkovou. Cena bola určená pre toho, kto tematické slovo položí ako prvý, a tak Zuzanu zrejme ani nemrzela prehra o rekordných 368 bodov, ktorú jej Erika v partii uštedrila.

Ako to už býva, prvé kolo prinieslo niekoľko výrazných i tesných výsledkov a aj nejaké prekvapenia. Ivan Nosál na 3. stole porazil Rasťa Michalku napriek 165-bodovému rozdielu v ratingu, aj keď pre objektivitu treba povedať, že ak by sme brali do úvahy súčasné ratingy na herni, tak podobný, hoci o niečo nižší rozdiel by bol v Ivanov prospech. Mne sa opäť nepodarilo vyhrať v prvom kole, tentoraz ma ozbíjala Majka Slezáková.

V druhom kole naznačil svoje ambície Michal Ivan, keď v partii s tretím najvyšším súčtom na turnaji (947 bodov) zdolal na 2. stole Jožka Gajdoša. Ivan Nosál zdolal ďalšieho o vyše 100 bodov ratingovo „bohatšieho“ súpera, tentoraz ním bol Noro Lančarič. Tri bingá pomohli Danovi Mojžišovi dosiahnuť priebežne druhý najvyšší bodový zisk na turnaji (572 bodov) v partii s Alexom Udvardym. Rekordná bola v tomto smere Zdenka Žákovičová, keď ešte v prvom kole nadelila Anke Majerovej 577 bodov, paradoxne na to nepotrebovala dosiahnuť ani jedno bingo. Jedinú turnajovú remízu dosiahli v komárňanskom derby Majo Koleno a Evka Horňáková.

V treťom kole už došlo na súboje medzi tými ratingovo najsilnejšími. Peter Lámer sa udržal na prvom stole víťazstvom nad Ivanom Pastuchom. Tretie víťazstvo na turnaji v rade dosiahli aj Janči Milan (s Mirkou Janikovičovou), Jožko Poremba (s Vierkou Jambrichovou) a Mišo Ivan (s Evkou Zahradníkovou). Vzťahy v zvieracej ríši obrátila naruby Ivka Chrobáková výhrou nad Slavom Kohútikom. V ďalšom KN-derby už Majovi Kolenovi remíza nestačila a vyhral nad Erikou Ferčíkovou, nedarilo sa stále Dáši Jančurovej, ktorá prehrala už tretiu partiu za sebou, tentoraz o 4 body s Evkou Horňákovou.

Po štvrtom kole si neporaziteľnosť udržali už len dvaja hráči: Peter Lámer zdolal Jožka Porembu a Janči Milan vyhral „štvorhru“ s Michalom Ivanom. Jožkovi Gajdošovi nestačili v neuveriteľnej partii so mnou ani 3 čisté bingá (!) na výhru. Na konci sa mu do zásobníka priplietlo Ô aj G a hoci stihol obe písmená umiestniť a ešte aj zatvoriť, ja som medzitým bodoval o čosi „mocnejšie“ s X a Ó. Najvyšší súčet na turnaji (977 bodov) dosiahli Vierka Jambrichová a Erika Tomková, keď sa Vierka už tešila z takmer istej výhry a Erika vytiahla na záver ako kúzelník králika z klobúka neuveriteľný ťah „ortieľov“, čím partiu otočila vo svoj prospech. Liptovskí „profesori“ tentoraz nič neodpustili Soni Jackovej, po Ivanovi Pastuchovi ju zdolala aj Evka Zahradníková. Rudy Kooijman sa blysol uložením 118-bodového ťahu „neuloží“, čo malo dlho nábeh na najhodnotnejší ťah turnaja, až kým to v 6. kole neprekonal Alex Udvardy 9-násobkom „odmorilo“. Po týchto a iných super výkonoch už všetkým viac než vhod padol obed, ktorý si väčšina účastníkov turnaja dopriala na terase, kde príjemne pofukovalo.

Po piatom kole sa na čele turnaja osamostatnil Peter Lámer, ktorý po výhre nad Jančim Milanom nezadržateľne smeroval k ďalšiemu zápisu do Zlatej tabuľky. Svorku prenasledovateľov so 4 bodmi sformovali okrem Jančiho ešte Noro Lančarič, Jožko Poremba (ten sa iste nemusel dlho nútiť do 113- bodového ťahu „prinútia“), Evka Zahradníková a Mišo Ivan. Ivanovi Nosálovi po výbornom úvode akoby došiel dych, prehral už tretiu partiu po sebe, tentoraz so Slavom Kohútikom. Komárňanci mali v Zlatých Moravciach na seba jednoducho šťastie a Majo Koleno zasa v derby bodoval, keď zdolal Štefana Horňáka. Víťazné „véčko“ na fotke ukazuje po partii tohto kola Vilko Furík, keď sa mu podarilo o 14 bodov vyhrať nad Aničkou Majerovou.

Po šiestom kole mal už miesto na pódiu isté Peťo Lámer, keď „naložil“ vyše 500 bodov Evke Zahradníkovej. Došlo aj na nitrianske derby medzi Norom a Mišom a úspešnejší bol druhý menovaný. Vyše 500 bodov si zapísal aj Janči Milan v partii s Jožkom Porembom, ale najviac si „vytrpel“ Roman Heriban, ktorému Jožko Gajdoš nadelil dokonca viac ako 600 bodov (609), čo bol nakoniec najvyšší počet bodov dosiahnutý na turnaji a aj zásadný príspevok k druhému najvyššiemu spoločnému skóre (948 bodov). Derby si strihli aj „partizánky“ a vyhrala Erika Tomková. Ivan Pastucha vyhral o jediný bod nad Majkou Slezákovou, čo bol pochopiteľne najtesnejší výsledok turnaja. „Päťstovkami“ sa to v tomto kole priam hemžilo, „padli“ až 8x a to ešte Mišovi len 2 body chýbali k ďalšej.

Posledné kolo nakoniec ponúklo „triler“ aj na prvom stole, kde Michal Ivan doslova v poslednej sekunde zahral víťazný ťah a vyhral o 3 body nad Peťom Lámerom. Obaja tak mali na konte 6 bodov a osud chcel, že pomocné kritériá (rozdiel 1 bod v Medián Buchholzi) prisúdili premiérový turnajový triumf Michalovi a Peter sa teda musel uspokojiť s druhým miestom. Tiež však mohol byť spokojný: týmto počinom totiž skompletizoval „medailovú“ zbierku zo zlatomoravských turnajov (po „bronze“ z r. 2016 a „zlate“ z vlaňajška), čo je unikátna bilancia. V Zlatých Moravciach sa darí aj Evke Zahradníkovej, ktorá uchmatla tretí „kýbliček“ ako najlepšia zo skupiny 5-bodových.

Kvalifikácia sa po tomto turnaji skôr zamotala ako vyjasnila: okrem víťaza turnaja výrazne zabodoval aj Ivan Nosál, na dostrel je už aj Majo Koleno. Bystričanky Ivka Chrobáková a Majka Ponická ukladajú body do tabuľky štýlom „babka k babce“ a o dva týždne budú mať na domácej pôde „mečbal“. Pozor ale na východniarov, ktorí v Moravciach neboli, ale do Ľupče isto prídu. Reálne sa bojuje už len asi o 5 miest, na ktoré je asi trikrát toľko kandidátov. Nechajme sa prekvapiť, ako to nakoniec dopadne.

Na záver sa patrí poďakovať: v prvom rade všetkým hráčom, že prišli a súťažili naozaj vo férovom duchu. Ďalej personálu reštaurácie Rio na čele s usmievavou a neúnavnou pani Holečkovou, že sa o nás tak dobre starali. Vierke a Norovi za fantastickú štrúdľu a Dáške Jančurovej za ovocie. Rasťovi a najmä Mirke za pomoc s nahadzovaním výsledkov a štatistík. Majovi a Jančimu za fotenie a takisto za pohotové zverejnenie nafoteného. Erike Tomkovej za pomoc s vyzbieraním štartovného a všetkým ostatným, čo akýmkoľvek spôsobom pomáhali a prispeli k tomu, aby nám bolo dobre.

Patrik Pinter