PIEŠŤANY

17. februára 2018

ponuka:

 

  Každý si pod pojmom živel predstaví niečo iné: vodu, vietor, oheň, zem, ... No a od minuloročného pivného festivalu na Orave som už mal predstavu, ako také pivo ŽiWell chutí. Marián Henc dohodol termín turnaja v pivovare na 17. 2. 2018, zaradili sme to do programu kvalifikácie, tu nám nejako neprišla na um olympiáda, a v januári išiel von prihlasovací formulár. Prognózy boli rôzne, ale na poslednú chvíľu sa počet hráčov urovnal na krásnych 39. Jožko Gajdoš okrem pohárov pre prvých troch priviezol i ďalšie užitočné podarúnky. V piatok sme vykonali dôkladnú obhliadku miesta turnaja, ktorá trvala od 19:30 do 0:15, zároveň sme objavili slovo, v ktorom sa nachádza 2 razy Ŕ – tŕm-vŕm. S menším sklzom sme začali, keďže presun zo staníc trvá cca 10 min. autom alebo 30 min. peši a podaktorým spoje zhora dochádzali tesne pred začiatkom. Tie sklzy sa však dajú dohnať počas obednej prestávky. Počas úvodného privítania bola hneď spoločná fotosešn, lebo už podaktorí avizovali, že budú utekať na spoj domov. Marián Koleno naladil svoje nádobíčko a vznikol súbor pamätných fotomomentov z turnaja, nielen tá spoločná.
Ceny pre všetkých do turnaja venovali mesto Piešťany, Giulietta Bracelets, tradičné knihy od Lucky Juricovej, a teta od Maja pripravila štrúdle, z ktorej o posledný kúsok sa so mnou rozdelil Noro Lančarič. Od pivovaru ŽiWell sme dostali niekoľko lahviniek špeciálov, ktoré boli udelené za slová s pivnou tematikou. Hneď prvú lahvinku pre svojho starkého vybojoval Vilko Furík z Martina, ktorý v prvom kole v prvom ťahu položil Peťovi Matejovie bingo PIVNICA. Ďalšie odmenené slová a hráči boli ŽOCHOV (žoch – tkané vrece väčších rozmerov používané na chmeľ a pod.) od Petra Lámera, PIVNÝ od Štefana Horňáka, kde je pivo tam sa i nôti, tak NÔŤTE od Alexa Udvardyho, BUCHOTAŤ od Jara Vernarského (ale počuli sme to aj počas turnaja), MONOKLU od Evky Zahradníkovej neunikol Paťo Pinter, TROJAKÝ (trojaké pivo čapujú v pivovare – svetlé, tmavé a polotmavé) od Nora Lančariča, VARENOU od Ivana Nosáľa, LOG od Jožka Gajdoša, OPIŤ od Mariána Henca, a DOPITE PIVKO položili Peťo Matejovie a Jozef Mráz.
Hneď prvé kolo bohaté na prekvapenia a stovky. Takúto kombináciu predviedla Milka Blahová Erike Tomkovej, naopak stačila iba na remízu Jozefovi Porembovi proti Ivke Rybárskej. Dlho sa v zápase držal nováčik turnaja Peter Barák z Bratislavy, známy doteraz len zo SIT-u. Ostali mu na ruke písmenká za 35 bodov, všetky tie bodkované a dlhé pľuhy Ä, Ŕ, Ĺ a proti bingu s 2 žolíkmi v poslednom ťahu, to proste nejde. No a proti 3 bingám nevedel vyhrať Ivan Nosáľ.
Na víťaznej vlne v druhom kole pokračoval Ivo Škavronka, keď po Jarovi Vernarskom porazil i Ivana Pastuchu, a taktiež aj Milka Blahová, ktorá porazila Jozefa Porembu. Ešteže nebola remíza, lebo to by si Jozef povedal „aká Ivka, taká Milka“. Súboj komárňanských E(s) vyhrala Evka Horňáková nad Erikou Ferčíkovou.
Evka v ďalšom kole položila najhodnotnejší ťah turnaja NEÚDILA za 117 bodov Ivke Rybárskej, prvú turnajovú výhru zaknihoval Peter Barák proti Štefanovi Horňákovi. Pred obedom zaujala jediná tisícka turnaja, Peťo Matejovie a Noro Lančarič nahrali 1001 bodov, a nebola to remíza. V tomto kole ešte pred partiou zaujalo, keď Evka Horňáková potiahla pri losovaní Z a ja ako druhý som vytiahol Ž, netreba sa opúšťať, súper niekedy nevie ťahať. Až v 4. kole zabodovala Erika Tomková, a ani 4. kole neprehrali Evka Zahradníková a Marcel Makovník, takže po obednej prestávke ich čakalo spoločné vystúpenie.

Marcel dal svoju 2. a 3. stovku na turnaji a zároveň 7. a 8. bingo, potiahol 8. žolíka. Evka hrala s 2 bingami, potiahla 7. žolíka a vyhrala o 66 bodov. Druhá remíza turnaja sa zrodila v zápase Petra Lámera a Mariána Šimka. Najhodnotnejší ťah turnaja som vyrovnal v zápase proti Vierke Jambrichovej, FŔĽALO, predchádzalo tomu FAXY, NA, EX, RY za 75 bodov a spolu s nasledujúcimi 3 ťahmi som proti Vierke nahral 300 bodov. To ako keď stúpite do živého, a nemôžete to zo seba dostať dole. Na záver som takto ešte rozmnožil Ó za 2- a 2-násobok slov. Držal sa i Slavo Kohútik, ktorý porazil Jožka Gajdoša a k ďalšej výhre sa pretrápil Marián Henc proti Ivanovi Brodencovi. Tretím do partie v tomto kole bohatom na 4 stovky bol ešte Paťo Pinter. V 6. kole došlo k súboju exky Evky s aktuálnym chairmanom Ivanom Pastuchom, debakel riadny dostal. Iný ex Rasťo nastúpil proti aktuálnemu adminovi Marcelovi, Marcela to až tak nebolelo ako Ivana.
Vo finálovom kole sa na jednotke stretli teda exka s ex-exom, ale ex-exovi výhra nepomohla k víťazstvu na turnaji. Jozef Poremba si prerúbal cestu na debnu a tam zahatal cestu Slavovi Kohútikovi. Prehru o bod utrpela Vierka proti Jozefovi Mrázovi, v športovej terminológii sa tomu hovorí prehra o prsia alebo rozhodla cieľová fotografia, poslednú stovku turnaja dala Dáška Jančurová, a prijateľnú prehru o 77 bodov utrpel Vilko Furík od Anky Majerovej.
Svoj ďalší turnaj teda vyhrala Evka Zahradníková, ja som sa po vyše 2 a pol roku dostal na debnu, a zdomácnené pivovarské prostredie využili na treťom mieste aj Jozef Poremba a štvrtý Marcel Makovník. Iva Škavronku 4 výhry vytiahli na 9. miesto ako najlepšieho štvorbodového, naši spolubojovníci z bratislavských pivární a aj neopomenuteľní organizátori tohto turnaja Jožko Gajdoš a Marián Henc skončili 13. resp. 14. Aj tí, ktorí nemali svoj deň, však boli odmenení, viac je vidieť na obrázkoch. Na svoju prvú výhru ešte stále čaká Vilko. S prázdnou odišli len tí, ktorí utekali pred vyhlásením výsledkov. Štatistiku na turnaji robila TENka Mirka, ale apelujem, je na hráčoch, aby si na plátne kontrolovali správnosť výsledkov. Mirka dostala cenu za 40. miesto.
Ešte počas turnaja sme priebežne sledovali zlatý úspech v biatlone Nasti Kuzminovej, ako aj remízu v hokeji so Slovincami na ZOH v Pchjončangu. Opäť s mne vrodenou skromnosťou zdôrazňujem, letím tam na paralympiádu, tak držte prsty aj slovenským vozíčkarom v curlingu, ktorých zápasy budem sledovať v hale LIVE. Po turnaji sme ešte nie krátko posedeli a porozprávali, taký tucet účastníkov sa zabával, i ja som si konečne mohol dať pivko, keďže počas turnaja jakožto rozhodca nemôžem.
Na turnaj do Prešova 3. 3. pozval vlastnoústne Jaro Vernarský, no a pripravuje sa i priateľské zápolenie v Nitre, ktoré bude 17. 3. Čo dodať, sezóna je plnom prúde, polovica turnajov ešte nebola zavŕšená a ľúte boje budú pokračovať do septembra, raz vyjde turnaj mne, inokedy i Vám. Ďakujeme Vám za Vašu účasť, priazeň, pomoc. Za organizátorov sa s Vami v priamom prenose i zo záznamu lúči

Rasťo Michalka (na curlingu vo svete ma volajú Rusty).

Ale že FŔĽALO.