KEŽMAROK

20. januára 2018

ponuka:

 

      V sobotu 20.1.2018 sa konal v Kežmarku prvý kvalifikačný turnaj v kalendárnom roku 2018. Lokalita v kombinácii s ročným obdobím a predpoveďou počasia vzbudzovala obavy, ktoré sa však naplnili len čiastočne, a to na spiatočnej ceste. Turnaja sa zúčastnilo 31 hráčov scrabble z celého Slovenska vrátane jedného nováčika – Viliama Furika z Martina. Dúfam, že Vilo medzi nás ešte zavíta aj inokedy, lebo hoci sa zlepšoval od partie k partii, podarilo sa mu zvíťaziť len s “Bajom” a ostatní súperi si v partiách s ním výrazne vylepšovali skóre. Na opačnom póle tabuľky sa po turnaji ocitol Peter Lámer, ktorý ako jediný dokázal vybojovať 6 výhier. Túto šancu mali pred posledným kolom aj ďalší traja hráči: Jozef Poremba, Jaro Vernarský a Miro Vaňo a hoci všetci traja v poslednom kole prehrali, veľmi paradoxne napokon predsa len brali (skutočné) trofeje a (pomyselné) medaily (Miro tú svoju tradičnú “zemiakovú”).

V skupine 5-bodových hráčov bola riadna tlačenica a o poradí na 5.-7. mieste muselo dokonca rozhodnúť nové kritérium (súčet ratingov všetkých súperov), ktoré túto skupinku aj premiešalo. Päť výhier a druhý najväčší prírastok “screla” (34 bodov) získala aj Trudy Vilner na 8. mieste, šampiónom v tejto discipline bol tentoraz Alex Udvardy, ktorý pripísal ešte o 10 viac screlo bodov ako Trudy. Spokojný s prírastkom 31 screlo bodov bol istotne aj Peter Matejovie, naopak nedarilo sa najmä Renke Janovskej, Ivanovi Pastuchovi a Erike Tomkovej, ktorí bilancovali dosť výrazné straty.

Všetci však boli istotne spokojní aspoň s obedom, ktorý sa vydaril parádne, a dobrému tráveniu istotne pomohli aj aperitívy, ktoré priniesla Zdenka Žákovičová, aby sme si s ňou pripili k jej životnému jubileu. Slavo sa ukázal ako výborný hostiteľ a to nielen preto, že každý účastník dostal inšpiratívnu cenu (víno), ale aj preto, že svojim súperom prenechal takmer všetky žolíky. Za celý turnaj si vytiahol len 2, čo je s najväčšou pravdepodobnosťou historické minimum.

Fotenie aj s tradičným minipríbehom na Facebooku obstaral Janči Milan, kežmarský turnaj neušiel ani pozornosti Dr. Spielmanna (viď link v diskusnom fóre).

Ďalšia príležitosť na zisk kvalifikačných bodov, screlo bodov a príjemných zážitkov spojených so scrabble sa naskytne 17.2.2017 v Piešťanoch. Vzhľadom na avizované miesto konania (pivovar Žiwell) sa črtajú aj zaujímavé možnosti občerstvenia, čo by si žiaden fajnšmeker zlatého moku nemal nechať ujsť!

Patrik Pinter