ZLATÉ MORAVCE

17. júna 2017

ponuka:

 

Tento report začínam písať v utorok 20.6.2017 a len ťažko mi hlava berie, ako je možné, že za 3 dni sa tu tak zmení počasie. Dnes nás tu slniečko išlo doslova upiecť, teplomery ukazovali tridsiatky jedna radosť. V sobotu sa však tej ortuti lenivej ani len na dvadsiatku nechcelo vyštverať. K tomu sa pridal vietor nezbedník, ktorý nemal inej zábavy, len nám zo stolov zhadzovať partiáre, perá či rovno aj písmená a z lavíc podsedáky. Popoludní ešte aj popŕchalo, no skrátka počasie malo ďaleko od ideálu. 31 statočných scrabblistov, ktorí sa zo všetkých svetových strán prišli do Zlatých Moraviec popasovať o kvalifikačné body, však ani tento chlad a vrtochy počasia neodradili. Po úvodnom príhovore pána primátora Zlatých Moraviec PaeDr. Dušana Husára a nejakých tých organizačných pokynoch sa už všetci naplno pustili do ľútych kvalifikačných bojov, jedine Soňa Jacková mohla ísť preskúmať blízku zlatomoravskú kalváriu, keďže jej na úvodné kolo pripadol „Bajo“.

Svoj „VIP“ prvý stôl uhájila v prvom kole Vierka Jambrichová, aj keď jej hneď na prvé kolo vyšiel zdatný súper Jožko Poremba. Nie všetkým nasadeným hráčom sa to však podarilo: Jaro Vernarský kapituloval v partii so Zdenkou Žákovičovou, Ivo Škavronka predznamenal svoj zatiaľ najúspešnejší turnaj výhrou nad „skokanom roka, ba aj desaťročia“ Braňom Teplanom, jedna Iveta (Zaťovičová) zvíťazila nad Mirkou Janikovičovou a druhá (Chrobáková) nad Vilom Šnábelom.

V druhom kole Vierka už našla premožiteľa v osobe Jančiho Milana, ktorý vyhral o 13 bodov. Na druhom stole sa zrodila z viacerých hľadísk rekordná hra: Jožko Gajdoš položil najlepší ťah kola za 104 bodov. Peter Lámer však kontroval až 3 bingami, čím nahral najvyšší počet bodov na turnaji (627), najvyšší bodový rozdiel 2. kola a obaja súperi spolu aj najvyšší spoločný súčet turnaja (1038). Naopak najmenší bodový rozdiel sa zrodil na treťom stole, kde Evka Zahradníková len o 7 bodov zdolala Eriku Tomkovú. Toto kolo prialo „ratingovým“ favoritom, okrem prvého stola zvíťazili na všetkých.

V treťom kole sa na prvom stole „udomácnil“ Peťo Lámer, ktorý si bez väčších lopôt – klopôt (a či práve vďaka nim) poradil s autorom týchto riadkov. Renka Janovská zaknihovala prvý zo svojich viacerých tesných úspešných výsledkov, keď o 6 bodov zdolala Evu Zahradníkovú. Miro Vaňo zdolal o 88 bodov Slava Kohútika. Unikátom boli spoločné súčty 777 bodov na ďalších 2 stoloch a sedmičky priniesli šťastie Nitranom: Noro Lančarič vyhral nad Jančim a Vierka nad Zdenkou. Aj v tomto kole sa takmer na všetkých stoloch presadili favoriti (Jožko Poremba „naložil“ 3 bingá Katke Lehotskej), nedarilo sa len Dagmar Jančurovej, ktorá prehrala s Rudym Kooijmanom. V tomto kole bol položený najlepší ťah turnaja, Erike Tomkovej sa v partii so Soňou podarilo vyskladať 9- násobok „NEHO(R)ELA“, ktorý jej vyniesol 158 bodov.

V štvrtom kole sa na prvom stole zrodil druhý najvyšší spoločný súčet na turnaji (1025 bodov) a opäť k nemu prispel Peťo Lámer, hoci tentoraz mu ani položených 500 bodov nestačilo na výhru. Ani nie tak preto, že z nich ešte bodík odpísal, ale najmä preto, že jeho súper Noro Lančarič nahral bodov viac, po pričítaní odpisu až 522. Renka Janovská mala v Moravciach patent na tesné výhry, o 2 body zdolala Mira Vaňa. Vilovi sa podarilo vyhrať nad Vierkou a Slavovi nad Jarom. V „derby“ dievčat z Partizánskeho sa tešila Erika Tomková po výhre nad Mirkou o 19 bodov. Veľmi vyrovnanú a do posledných ťahov napínavú hru vyhral Patrik Pinter nad Jožkom Porembom o 11 bodov, Jožko po partii sympaticky vyhlásil, že táto prehra ho nemrzí. Ivete Chrobákovej sa podarilo aj s pomocou 2 žolíkov a 1 binga (celkovo ich na turnaji položila úctyhodných 8, čo bol druhý najvyšší počet na turnaji spolu s Jozefom Porembom) zdolať Ivana Brodenca. Dáša utrpela už štvrtú prehru za sebou, tentoraz s Erikou Ferčíkovou. Viac ako samotná prehra ju ale mrzeli neadekvátne otázky ostatných hráčov, ktorí akoby nechceli chápať, že súťažná partia sa môže hrať aj inde, ako tie ostatné, najmä keď je to v závetrí pred už spomínaným silným vetrom, a „museli“ sa viacerí prísť osobne spýtať, či naozaj hrajú súťažnú partiu, hoci tam boli všetky náležitosti súťažnej partie vrátane hodín, partiárov, ba aj tabuľky s číslom stola.

Po štyroch kolách a najmä stálom pobyte na čerstvom vzduchu všetkým padol viac než vhod obed, ktorý v ničom nezaostal za očakávaniami odvíjajúcimi sa od vlaňajšieho ročníka.

V piatom kole Renkin „patent“ fungoval aj na Norberta Lančariča, vyhrala o 17 bodov. Peter Lámer sa rýchlo „oklepal“ z nepríjemnej prehry a porazil Vila Šnábela. Najvyšší spoločný súčet (958) aj najtesnejší rozdiel kola (10 bodov) sa spolu zrodili na treťom stole, kde Patrik hádam prvýkrát v tejto sezóne porazil Evku Zahradníkovú. Všetky partie však končili pomerne prijateľným rozdielom, „odviazal“ sa len Jaro Vernarský, ktorý položil 3 bingá Peťovi Matejovie a zaknihoval tak najvyšší počet bodov jednotlivca (533) a najvyššiu výhru kola (o 162 bodov). Cenné víťazstvo zaznamenala Iveta Chrobáková, keď porazila Jožka Porembu.

V šiestom kole sa veľmi priblížil k turnajovému triumfu Peťo Lámer, keď vyhral o 32 bodov nad Renkou. Svoju piatu výhru na turnaji zaznamenali aj Miro Vaňo (nad Braňom) a Noro (nad Patrikom), ostatní už mali nanajvýš 4 víťazstvá. Po „dueli s Bajom“ zvíťazila konečne aj Dáša, ktorej sa vydaril revanš za predchádzajúce prehry s Ankou Majerovou.

V poslednom siedmom kole zvíťazil v priamom súboji „5-bodových“ Peter Lámer nad Mirom Vaňom, a keďže ostatní „5-bodoví“ prehrali (Renka s Vierkou a Noro s Evkou), nebolo pochýb o tom, že zaznamenal svoje ďalšie turnajové víťazstvo. Celkom zaslúžene, pretože zaznamenal tiež najvyšší priemer bodov na hru (takmer 478 bodov) a aj najvyšší rozdiel v skóre (+520 bodov). 5-bodová enkláva sa však po siedmom kole rozšírila až na málo vídaných 7 hráčov (pri 31 účastníkoch!) a ku slovu prišli pomocné kritériá. Tie prisúdili druhé miesto Renke Janovskej a tretie Norovi Lančaričovi, Miro si „prorocky“ počas odovzdávania cien sám prisúdil 4. miesto. 5 bodov nazbierali aj Evka Zahradníková (položila aj najvyšší počet bíng na turnaji – rovných 10), Braňo Teplan, Vierka Jambrichová a Mirka Janikovičová, ktorí v tomto poradí skončili na ďalších miestach. Spokojný určite bol aj Ivo Škavronka so 4 bodmi na 11. mieste, naopak nedarilo sa Zdenke Žákovičovej, ktorá v posledných 3 kolách nezvíťazila ani raz. Nejaké tie kvalifikačné body sa však ušli každému, symbolický 1 bod dokonca aj „Bajovi“.

Na záver už obligátne poďakovania: všetkým zúčastneným, že prekonali (oprávnené) obavy z nepriaznivého počasia a prišli, Mestskému úradu v Zlatých Moravciach za venovanie pekných vecných cien, osobitne pánovi primátorovi za záštitu nad turnajom a aj osobné privítanie zúčastnených, personálu Penziónu pod kalváriou, ktorí sa o nás vzorne starali, Mirke, Erike T. a Vierke za významné vylepšenie ponuky občerstvenia a všetkým tým, čo pomáhali zapisovať výsledky, rozkladať písmenká a ostatnými zďaleka nie samozrejmými „drobnosťami“ prispeli k hladkému priebehu turnaja a príjemným zážitkom pre všetkých.

Patrik Pinter