DOLNÝ KUBÍN

13. júna 2015

ponuka:

 

Aj som rozmýšľal, žeby toto napísal niekto miesto mňa, ale vlastnými slovami popísať vlastný úspech, ..., uvidíme, čo z toho vznikne.
Blížilo sa desaťročie môjho súžitia so súťažným Scrabble a stále bez víťazstva v turnaji alebo keď aj na majstrovstvách.


5 dní pred výročím prišlo 33 potenciálnych súperov do hotela Green pod Kubínskou hoľou, aby mi opäť zabránili vyhrať turnaj. Leto, ktoré na Orave zvyčajne trvá 2 dni už týždeň nadsluhovalo, aj nad Kubínom bolo čosi vyše 30 °C a pohľad na oblohu nenasvedčoval, že by sa to malo zmeniť. Po úvodnom privítaní a nahlásení meškania 3 hráčov z ČR nastal príhovor Evky Zahradníkovej na moju adresu, ktorý počas prípravy mal pracovný názov „Chválospev autoonan“. Pripravil som si to a Evka čosi doplnila resp. upravila (text bude tiež zverejnený). Tortu z ovčieho syra som si dal urobiť v Syrmane v Zázrivej a väčšina prítomných si dala (fotky tiež budú zverejnené). Ďalšie predstavenie Oravy bolo prostredníctvo 24 otázkového testu s celkovým počtom 55,5 bodu (aj test bude zverejnený s odpoveďami). Test najlepšie zvládol Peťo Modránszky, prvý a do turnaja v DK jediný víťaz turnaja na Orave.
Bol aj mojim prvým súperom. Moc som sa nesmial, keď mi položil nesmial za 73. Peťo celý čas viedol a bola na ňom vidieť chýbajúca prax. V závere som však jeho náskok zmazal a ešte čosi priložil navrch. Náročný úvod.
Janka Jalčová zatiaľ so mnou neuhrala ani remízu a plná odhodlania si sadla proti. Vyrovnaná hra, Janka položila bingo, točila ma na grile a keď zostalo pár písmen v zásobníku, radšej som sa toho všetkého zbavil a nekalkuloval. Janka by mala možnosť urobiť krátky proces mojim chúťkam.
S Erikou Tomkovou to taktiež nebola prechádzka Ružovou záhradou alebo Višňovým sadom. Zase len záver mi vyšiel.


S Paťom Pinterom mi vôbec nevyšiel úvod. Zlé počty ma pripravili asi o 20 bodov, nadhodnocoval som si ťahy a Paťo mi to pekne odpočítal. Všetky hodnotné písmená sme vyložili v priebehu partie okrem Ú a jedného neoznačeného, tie som mal ja a zavrel som svoju 4. kapitolu pod Hoľou.
Na obede sme s Norom Lančaričom sedeli vedľa seba rýpuc sa v pstruhoch a vediac, že po obede budeme ako neporazení sedieť proti sebe. Noro zjedol o pár zemiakov viac ako ja a trochu sa prejedol. Dal som si rýchlu sprchu u Slava na izbe a už mi začalo sypať. Noro sa vyhol hroziacej devine, z ktorej bolo „len“ trojkové bingo, Noro tiež položil bingo, ale ako skonštatoval „dnes sa proti nemu nedalo hrať“ a Vierke Jambrichovej odkázal „zlož ho“. Vierke utiekol úvod, dala neplatné bingo, menila, ale môj minibrejk bol onedlho eliminovaný. Kontroval som bingom, ktoré Vierka oprávnene namietla. Po návrate z kontroly pohľadom zhora som ho uvidel, Vierka nie a nezablokovala priestor pre zlatoko(p)-a. Neskôr sme našli aj ďalšie miesto pre to isté bingo. Na konci mne ostalo Ĺ a Vierke ä. Pri mojom náskoku 70 bodov to bolo o tom istom.


Počas turnaja som síce nahadzoval výsledky a hlásil hráčov pri stoloch, avšak netušil som, kto bude tým siedmym súperom. Na turnaji hral výborne Ivo Škavronka. Relatívne „ľahší“ súper, ale držal som sa pri zemi. Môj rýchlejší úvod trochu zneistil Iva a on v snahe znížiť odstup otvoril deviatku. Mladícka nerozvážnosť. Mal som to tam. 176 za opája(j)te a začal som to tušiť. Ivo ešte dobiedzal, ale náskok už bol príliš veľký na prípadný zvrat. Konečne som si mohol povedať: kurva, konečne som to vyhral. Ešte dlho sa z tohto budem vytešovať. Trvalo mi to 10 rokov. Nejaké rekordy a zápisy do tabuliek a navýšenie Screlo na cca 1910, predo mnou už len 2 a za mnou množstvo súperov a osobností, ktorí ma cvičili v 615 zápasoch. Uvidím, ako dlho sa udržím tak vysoko. Predbežne do 1.8. a turnaja v Lučatíne.


Ceny – nože pre prvých troch venovala fa Krupa Kajo, boli to teda súboje o ostrie noža. Sponzorsky do turnaja taktiež prispel p. Ján Ončák, majiteľ lekárne AZITEA v Dolnom Kubíne.
Spomenul by som teraz aj ďalších 25 hráčov, ktorí merali cestu na IX. kvalifikačný turnaj a kde ich privítali organizátorka Mirka Pavlová a riaditeľka hotela Green Viola Rosinová.
Rodinné trio Ivka R., Zdenka Ž. a Milka B. odohrali spolu všetky možné zápasy. Ivka získala najviac kvalifikačných bodov a priblížila sa k Áčku, Zdenka ta už je. Bridžit Stašková získala cenné body a aj skalpy, keď porazila Mira Vaňa, Renku Janovskú, Petra Lámera a Evku Zahradníkovú. Miro Vaňo ostal bez bodov, Peter Lámer sa vyšvihol v závere na 3. miesto, priemer nad 500 na zápas a 2 tisíckové zápasy. Marián Koleno okrem toho, že vyhral 5 zápasov vyhlásil aj súťaž Bingo Star, v ktorej hodnotil bingá z pohľadu slovných druhov. Túto súťaž vyhral Peter Lámer, ktorý za 10 bíng získal 12 bodov. Nezabodovala „Liptovská šestka“, ktorá prišla tentoraz v pätici. Erika Likavcová po úspechu v Bardejove uzatvárala tabuľku. Horehronské zoskupenie viedla na 11. mieste Majka Ponická, bodovala aj Renka, Johny Milan a Ivka Chrobáková. Anka Majerová prišla už v piatok a oddýchnutá v prvom zápase porazila Moniku Pisklákovú o bod. Z piatkových príduvších zahviezdila Majka Slezáková ťahom (d)ohustím za 167 bodov, Slavo Kohútik uzatváral bodujúcu časť tabuľky. Jozef Poremba zaujal 600-vkou v prvom kole a prehrou o bod v treťom. Výborný výkon podala Peťa Kiššová so 4 výhrami v rade na záver.

Stal som sa 40. víťazom živého turnaja vo svojom 81. živom turnaji, sekundoval Noro Lančarič ako jediný so 6 výhrami a tercoval Peter Lámer.


Počas turnaja sa zastavili z miestnej TV DK a zábery a rozhovory z turnaja budú k dispozícii na sieťke, keďže väčšina miestnu tévé nechytá.
Hotel Green sa postaral o dodržiavanie pitného režimu, o teplé nápoje sa starala Sabínka Piskláková. Výber štartovného na úvod vykonal Noro.
Poďakovanie patrí všetkým účastníkom, ktorí mi vytvoril správnu konšteláciu na hranie.
Sa neviem dočkať Lučatína.

Rasťo XXXX. Michalka

-----------------

18. júna už bude tomu 10 rokov, čo táto osoba zasiahla do scrabblového diania, vtedy ešte len na Slovensku. Prišla na turnaj do Liptovského Hrádku, v prvom kole dostala možnosť zahrať si s Byeom a pozrieť si naživo kolo. V ďalšom kole zahrala, alebo ani moc nie, proti Robovi Staškovi. Z turnaja odchádzala s jednou živou výhrou proti Benovi Chládkovi. Prešli ďalšie týždne, mesiace, turnaje, ktorých sa aktívne alebo aj pasívne zúčastnila, vytvorila si svoj nick na herni, kde získavala svoje scrabblové zručnosti. A postupne nenápadne začala zasahovať aj do verejného scrabblového diania. Prispela organizovaním desiatok turnajov, zmenami do súťažného poriadku a miestami aj neporiadku, samozrejme to nerobila samostatne, pomohli aj ďalší členovia a hráči, ktorí sa svojou účasťou, pripomienkami a vlastne svojou prítomnosťou v scrabblovom svete objavujú a aj zotrvajú.


Ako hráč serie. Neberie ohľad na nováčikov, ženy, deti ani šediny. Síce sa mu ešte nepodarilo nič poriadne vyhrať, i keď k tomu nemal niekedy ďaleko, zápasy s ním sú z môjho pohľadu náročné. Niekedy stačí vydarená deviatka skoro za 200 bodov, niekedy proti nemu ani 2 bingá s 3 žolíkmi nepomôžu. Ale vyhral už aj zápas len s 217 bodmi. Po odpise. Tým, že prispieval do súťažného poriadku tie pravidlá pozná a vie ich aj príslušne využiť, veď je aj taký poloprofesionálny rozhodca vo svojom bočáku. Vyše 600 odohraných zápasov počas 80 turnajov a MS, nepravidelné umiestnenia na debni a v tomto roku stabilné umiestnenia v prvej 10, zápisy do rekordných tabuliek, a i. robia z neho Súpera. I keď nie vždy má svoj deň, a nilen keď sa hojdá na stoličke tak padne.


Po nedávnom útlme v hraní a účasti na turnajoch, kedy začal mať iné záujmy (inštrukcia: ukáž rukou doľava – tam bude Mirka s metlou a kameňom), sa opäť aktívnejšie vracia a prináša nám ďalšie nové miesta pre organizovanie kvalifikačných turnajov. No a pri tejto príležitosti desaťročia v slovenskom Scrabble si sám daruje túto tortu, z ktorej nás snáď aj ponúkne. Prajme mu, nech sa mu splní jeho vysnívaná účasť pod olympickými kruhmi, kam sa snaží dostať. Najlepše už do Pchjongčengu, aspoň budeme vedieť, kedy na Scrabble turnaji naisto nebude.