SLOVNÍK SÚČASNÉHO SLOVENSKÉHO JAZYKA M-N

6. apríla 2016 vyšiel ďalší zväzok Slovníka súčasného slovenského jazyka, tentoraz pre písmenká M - N. Slávnostný krst tejto knihy sa uskutočnil v kníhkupectve Veda na Štefánikovej ulici v Bratislave, ktoré bolo otvorené tento deň po prvý raz od rekonštrukcie. Zároveň sa uskutočnil aj krst Stručného etymologického slovníka slovenčiny, ale ten nás až tak nezaujímal. Z hráčov Spolku sa tohto aktu zúčastnili Jozef Gajdoš, Rasťo Michalka a Lucka Juricová, ktorá je tam ako doma, akurát, že ta pracuje.


Slovníky uviedli a prezentovali riaditeľ Jazykového ústavu  Ľudovíta Štúra Slavomír Ondrejovič, jedna z kolektívu autoriek SSSJ Alexandra Jarošová, a etymologický slovník jeho autor Ľubor Králik. Krstnými otcami slovníkov sa stali dvaja Dušanovia z ročníka 1946, spisovateľ Dušek a herec Jamrich, ktorí požiadali autorov o skrátenie doby vydávania ďalších zväzkov slovníka z predpokladaných 4 rokov tak, aby sa dožili vydania aj toho posledného, 8.
zväzku. Krstom sprevádzal Stanislav Ščepán a samotného aktu sa zúčastnilo
113 občanov, vrátane médií.


V slovníku s 1 104 stranami sa nachádza 16 815 heslových slov s informáciami o nich. Prvé slovo v slovníkovej časti netreba spomínať, posledným je nyvý, ako obec je prvý Macov, nýrovský podľa obce Nýrovce je posledný.


Kto sa bude chcieť dozvedieť viac, slovník si zakúpi, časť už je zakúpená a "rozchytaná", my prví šťastlivci sme si slovník už i odbalili a tak vieme, čo je metacinabarit, kto je núdzny nedružinár a čo môžeme nasprejovať. No a keď si slovník neprečítame, tak od budúcej sezóny po partii, v ktorej nakúpime nové slová, môžeme byť nasraný a aj nasratý, podaktorí nasranejší alebo i nasratejší. Inak, slová začínajúce sa na ta ne- sú rozpísané na nežných (posledné slovo) 266 stranách. Sú tam aj slová na ň, ako ňadro alebo ňuchať. Dúfam, že nebudete tento slovník nihilizovať, naučíte sa niečo nové, následne navštívite niektorý nábor na majstrovstvá, napríklad v ... Nechajme sa prekvapiť.

Inak, slovníky išli na dračku.

Rasťo