Príručka pre začiatočníkov


Vitajte v malom sprievodcovi pre ľudí, ktorí sa prvýkrát zúčastňujú živého turnaja. Dúfame, že táto príručka bude pre Vás užitočná.
Turnaje sú prístupné každému, nemusíte byť členmi Slovenského Spolku Scrabble (SSS). Štartovné, ktoré zaplatíte zahŕňa obed a občerstvenie. Pred turnajom sa zaregistrujte podľa pokynov organizátora turnaja na stránke Spolku www.hramescrabble.sk.
Toto nie je úplný sprievodca pravidlami, sú to len odpovede na niekoľko otázok, ktoré môžete mať, a súhrn niektorých užitočných informácií. Ak máte nejaké otázky, neváhajte nám poslať e-mail, radi Vám pomôžeme!Musím priniesť súpravu Scrabble?

Nie. Organizátor má dostatok hracích súprav, pier aj partiárov na zápis partie.Ako zistím, s kým budem hrať?

Meno vášho prvého súpera a číslo stola, na ktorom stole hráte, sa objaví krátko pred 1. kolom, zvyčajne na projekcii počítača. Podľa Etického kódexu hráča je skúsenejší súper povinný vám pomôcť v začiatkoch s technickou časťou pravidiel.Aké slová sa môžu používať?

Odporúčame si prečítať na stránke SSS platné dvoj- a trojpísmenové slová. Všetky platné slová sú z Pravidiel slovenského pravopisu, Krátkeho slovníka slov. jazyka alebo Slovníka súčasného slov. jazyka. Slová začínajúce veľkým písmenom a citoslovcia nie sú platnými slovami.Čo potrebujem vedieť o hraní so (šachovými) hodinami?

Typický ťah hráča je: položenie slova, ohlásenie položeného slova a bodovej hodnoty ťahu, stlačenie hodín a zápis do partiára.
Váš ťah je oficiálne ukončený, keď ste stlačili tlačidlo na hodinách. Do tej doby môžete urobiť čokoľvek - položiť slovo na hraciu dosku, oznámiť položené slovo, skóre, znova sa zamyslieť, položiť iné slovo, príp. vymeniť písmená - až kým neoznámite definitívne slovo a skóre pre daný ťah a potom stlačíte hodiny. Toto platí aj vtedy, keď váš súper povedal "Námietka" ešte predtým, než ukončíte svoj ťah stlačením hodín.
Hráč má celkovo 22 minút na dokončenie všetkých svojich ťahov. Ľudia, ktorí nie sú zvyknutí hrať Scrabble s hodinami, niekedy majú ťažkosti so stláčaním hodín, keď ukončia svoj ťah. V priemere hráči do 2 minút nájdu vhodný ťah, ale niekedy sa oplatí dlhšie rozmýšľať nad správnym riešením, ale tak, aby sa hráč v závere nedostal do časovej tiesne. Ak vám čas uplynie, už môže hrať iba súper, vy však stále máte právo namietať súperove slová. Preto si priebežne kontrolujte čas na hodinách.
Taktiež je dobré si vyskúšať hranie Scrabble online na www.herna.netČo ak chcem vymeniť písmená?

Ak chcete použiť svoj ťah ako výmenu písmen, umiestnite písmená, ktoré chcete vymeniť, na stôl smerom nadol, oznámte "Mením N písmen" a potom stlačte hodiny na ukončenie vášho ťahu. Vyberte z vrecúška nových N písmen, a až potom vrátite nechcené písmená (inak by ste mohli dostať rovnaké písmená späť). Písmená sa môžu meniť iba vtedy, ak je vo vrecúšku minimálne 7 písmen.Ako zistím, koľko písmen zostalo vo vrecúšku?

Máte povolené pohmatom zistiť zhruba počet písmen Ak to potrebujete presne zistiť, ukážte súperovi otvorenú ruku a spočítajte ich bez toho, aby ste rušili alebo obmedzovali súpera. Vaša informácia o počte zostávajúcich písmen nie je pre súpera smerodajná.Ako namietať slová?

Je nevyhnutné, aby ste sa nebáli namietať slová, ktoré položí váš súper, o ktorých máte pochybnosti. Noví hráči zvyknú mať rešpekt pred kvalitou súpera, "znalosťou slov" alebo zjavnými skúsenosťami súpera, a tak nemajú istotou, či skontrolovať platnosť toho, čo sa proti nim hrá. Hráči na všetkých úrovniach hry niekedy zahrajú neplatné slová (najčastejšie bingá). Penalizácia za každú neoprávnenú námietku je 5 bodov. Je smutné prehrať partiu len preto, že ste zaváhali s namietnutím neplatného slova súpera.
Ak chcete namietať slovo, jednoducho stlačte tlačidlo v strede hodín, ktoré zastavuje hodiny obom hráčom, a zahláste „Námietka“. To musíte zahlásiť skôr, ako si súper vloží prvé nové písmeno do zásobníka. Ak váhate s námietkou, môžete zahlásiť „Moment“ a na úkor svojho času pouvažovať nad podaním námietky. Obaja hráči si uložia písmena lícom dole a prejdú k počítaču, kde skontrolujú platnosť namietaného slova. Po vyhodnotení námietky nezabudnite na opätovné spustenie hodín.Čo je to Screlo – rating súpera?

Hráči na turnaji majú uvedené Screlo=Rating=Výkonnosť vedľa ich mena, spravidla v rozmedzí 1300- 2000 bodov. Váš počiatočný rating je 1600 bodov, a po každom turnaji sa bude aktualizovať.Čokoľvek iné?

Na každom turnaji je určený rozhodca (spravidla jeden z hráčov). Ak je niekedy nejaký problém alebo niečo, v čom si nie ste istí, situácia sa vám zdá sporná, nezhodnete sa so súperom - neváhajte zastaviť hodiny a zavolajte rozhodcu, aby vám pomohol.Na záver...

Nebojte sa, relaxujte a bavte sa. Väčšina ľudí pocíti na prvom turnaji príjemný vzrušujúci zážitok. Môžete objaviť niekoľko nových vecí, ktoré ste si neuvedomili, a aj spoznať nových priateľov s diagnózou Scrabble. Väčšina ľudí odišla domov s pocitom, že sa už sa tešia na ďalši turnaj.Veľa šťastia!