Poremba (polnisch Poręba) ist ein Ort in der zweisprachigen polnischen Gemeinde Leschnitz im Powiat Strzelecki der Woiwodschaft Oppeln. Poremba liegt rund 30 Kilometer südöstlich von Opole und 3 Kilometer nördlich von Leschnitz im historischen Oberschlesien.
V preklade:
Gmina Poręba leży w północno-zachodniej części Powiatu Zawierciańskiego. Jest gminą miejską z centrum administracyjno-gospodarczym w mieście Poręba. Pierwsza wzmianka o Porębie pochodzi z 1373 roku, wówczas miejscowość nosiła nazwę Czarna Poręba.

Ale poďme od jeho začiatkov:
Syn Jozefa a Márie, narodený na Vianoce, takže bolo to také jožuliatko.
Venoval sa športu a spolu s ďalšími mládežníkmi, prešovskými hádzanármi, sa stal majstrom Československa. Neskôr sa venoval lietajúcim myšiam, ktoré kade-tade po jaskyniach počítal, ale Batmanom sa nestal, i keď určitá symbolika tu bude.

17. 5. 2008 zavítal na svoj prvý turnaj v Scrabble do Martina, kde porazil dnes už nebohého Jožka Drusku a skončil 18. z 19.

Táto séria 100 turnajov kuse začala jeho tretím turnajom, keď predtým ešte vynechal Partizánske, v Detve 26. 7. 2008. Vtedy už porazil 2 hráčov a skončil 18. z 20.

Prvý nezmazateľný zápis do scrabblovej histórie urobil v Trnave, na treťom sériovom turnaji, 27. 9. 2008. Skoro podľa hesla Veni, vidi, vici. Odohral 7 zápasov, žiadne vici sa nekonalo, a tak sa stal najvyššie bodujúcim hráčom bez jedinej výhry a za 14. miesto zo 14 zobral 9 kvalifikačných bodov.

Prvé majstrovstvá, postupné oťukávanie, druhé majstrovstvá a následne prišlo prvé pódium, keď v BB 14. 11. 2009 skončil druhý. Samozrejme, tiež to bolo s historickým zápisom, nakoľko 5 zápasov vyhral tak o 20 – 30 bodov (miestami aj 90), od Záhradky a najmä Dana Brezovana dostal nakladačky a v konečnom súčte nahral o 42 bodov menej ako dostal, proste záporné skóre na 2. mieste.

Na prvú výhru v turnaji si už počkal o čosi dlhšie, ale stále ni tak dlho ako ja. V deň po dni detí v 2012 sa stal Nitrianskym kniežaťom, keď mu prial lepší Buchholz a na druhé miesto odsunul Romana Heribana.

Roky plynuli, turnaje pribúdali a Jožko poletoval ako Batman medzi Bratislavou, kde pracuje, a všetkými ostatnými mestami a miestami, kde sa turnaje uskutočňovali, do toho chodil aj na tie iné turnaje, proste ako mu víkendy vyšli, venoval sa Scrabble. Všetko logisticky stíhal a vykrýval až do dňa po Mikuláši, kedy mu vlak do Liptovského Mikuláša meškal a jeho presun do Demänovej bol zmeškaný až tak, že na zápas s Lacom Murgáčom prišiel ku koncu, aby videl, ako Laca ja, ako jeho zástupca, chcem zničiť NAPALMOM, čo však Laco zablokoval. Jožko si len pomyslil, že sa to dalo celé riešiť aj trochu ináč (hodiny pustiť nadarmo a čakať, a čakať, a čakať) a zapísal kontumačnú prehru. Za tento čas, tých 8 rokov a celkovo 102 turnajov a 100 v sérii, už 6 x nejaký ten turnaj vyhral. Ani striedanie turnajových dní mu nerobí problém, zvláda, stíha. Svojho času pomohol aj na anglických turnajoch dosiahnuť potrebné množstvo hráčov na turnaji.

Verím, že túto vytrvalostnú sériu ešte o nejaký turnaj a nejaké zápasy natiahne.

Jediným na dohľad prenasledovateľom tejto série je Slavo Kohútik, ktorý absolvoval už 61 turnajov. Pri Slavovi je však taká väčšia istota, že na zápasy nepríde neskoro, keďže vozí scrabblový kufor z turnaja na turnaj, takže turnaje bez neho (zatiaľ) nezačnú.

Tiež verím a dúfam, že viacerým sa bude úspešne dariť dlho v zdraví a v pohode navštevovať turnaje kade-tade a atakovať účastnícke počty, z ktorých sa organizátorom bude krútiť hlava tak, ako sme to zažili napríklad v Liskovej, BB, LH.